spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Lejr og udstyr

Foreningens lejr er en af vores primære kompetencer, som inddrager publikum i en levende og spændende oplevelse af middelalderen i form af indtryk til alle sanserne. Nedenfor kan du se et 3D billede af vores lejr med de telte vi for øjeblikket råder over. Foreningens lejr består af en kombination af private og fællesejede telte. På billedet nedenfor er de to telte i midten ejet af foreningen, mens de resterende er privatejede. Foreningens to telte er en Grand Pavilion, samt et Tudor Pavilion indkøbt hos Past Tents i England i 2008. Disse to telte lejes også ud, når vi ikke selv bruger dem, ligesom det også er muligt, at leje de privatejede telte ved henvendelse; læs mere her.

 Compagnie de Vignolles' lejr

Nedenfor ses en teltoversigt (som lejren ses fra højre mod venstre):

 Model  Producent Længde Brede  Beskrivelse 
 Normanner FAM West, DE  6,5m 4,0m Hvidt
 Burgundian Pavilion Past Tents, UK  7,3m 4,0m Hvidt
 Large Pavilion Past Tents, UK  5,3m 5,3m Rødt/Hvidt
 Grand Pavilion Past Tents, UK  6,7m 6,7m Hvidt
 Tudor Pavilion Past Tents, UK  10,5m 4,7m Hvidt
 Tudor FAM West, DE  6,8m 4,5m Grønt/Hvidt
 Tudor FAM West, DE  4,5m 4,5m Grønt/Hvidt
 Burgundian Pavilion  Past Tents, UK  7,3m 4,0m Rødt/Hvidt
 Large Pavilion Selvlavet 5,3m 5,3m Grønt/Hvidt

 

 

 

 

 

 

 


Udover teltene som vist ovenfor, inkluderer lejren både en kamparena, feltkøkken med madlavning, samt fuldt indrettede telte med borde, senge og meget mere. Vores mål er at vores lejr i sig selv skal være et aktiv, som er spændende at besøge og udforske for publikum.

 Et af foreningens to fælles middelaldertelte; køkkenteltet. Foreningens køkkentelt set udefra

 Et af foreningens medlemmers middelaldertelte indrettet til beboelse mm. Endnu et af foreningens medlemmers indrettede middelaldertelte

 Et udsnit af foreningens medlemmers kampudrustning Compagnie de Vignolles' middelalder køkken

 

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB